ED RUSH

Virus Recordings, London, UK

 

Londýnsky producent, vlastným menom Ben Settle, vyrastal v štvrti Chelsea. K hudbe ako takej ho priviedol klasický svetielkujúci juke box jeho otca. Vyrástol na hudbe 70tych rokov – Dylanovi či Tomovi Waitsovi. Typické rádiovky mu nesedeli a cez susedov, ktorý boli viac na reggae a spolužiakov, ktorí počúvali dancehall, sa dostal k nahrávke Saxon Sound vs. Killamanjaro, ktorá znamenala jeho prvý dotyk s dubplateovou kultúrou. Nadchli ho basy, ktorými sa tu rozhodne nešetrilo. Aj tým, že počúval americký hiphop a legendy ako sú Big Daddy Kane, Rakim a Public Enemy, táto sféra mu trošku unikala. Prvýkrát na neho ako DJ zapôsobil DJ Premier. Nasledovala kúpa prvých gramcov Technics 1210s. Síce si nepripadal príliš dobrý v skrečovaní, bol nadšený mixovaním dvoch trackov dokopy. Po boome acid housu v Chicagu sa začali angažovať aj britskí producenti a osviežili tento žáner svojimi vplyvmi. Zrazu sa vynoril breakbeat a zostal očarený, že niečo také v UK vzniklo. Jeho DJská kariéra sa začala v roku 1993, keď sa šiel zabaviť do malého klubu The Brain na Leicester Square. Svoj mixtape dal majiteľovi klubu, ktorý mu dal priestor na hranie. Aj keď to boli stredy a hral pre 25 ľudí, vedel, že presne to chce robiť aj ďalej. Postupne sa dostal do undergroundového rádia Flex FM.

 

 

Je právom označovaný za otca techstepu, ktorý sa vykryštalizoval v polovici 90tych rokov. Jeho meno sa stalo synonymom pre temnotu. Aj keď niekoľko rokov tvoril,  jeho reputácia začala naberať na sile práve okolo roku 1996, kedy vytvoril opozíciu voči ambientnejšiemu a jazzovejšiemu podaniu junglu (aký robil napriklad Bukem). Jeho kompilácia Techsteppin sa začala drať dopredu a začala sa objavovať v setoch viacerých DJov.

V tomto období sa zoznámil s Opticalom, s ktorým si sadli do noty, páčil sa im ten istý sound. V štúdiu trávili celé dni a noci, nahrali obrovské množstvo materiálu, ale bolo to úplne iné ako vtedy vydavateľstvá púšťali do obehu. Jedinou možnosťou, ako svoje tracky pustiť do sveta, bol vznik Virus Recordings. Vydavateľstva, ktoré stálo za zrodom neurofunku.

 

 

 

Pod touto značkou vydali v roku 1998 svoj debutový album Wormhole, ktorý je vysoko rešpektovanou žánrovou klasikou. Nasledovali ďalšie albumy Creeps (2000 ), The Original Doctor (2003), Veľmi podareným relasom bol Virus Vaults, kompilácia, v ktorej dali dokopy nevydané tracky z rokov 1996 – 2005. Nasledoval ďalší výborný album Chameleon (2006), v roku 2009 Travel Galaxy a najnovší album nesie názov No Cure (2015).

Dnes už 43 ročný Ed Rush, ozajstný priekopník žánru, legenda neurofunku, ale aj vizionár, ktorý dáva šancu mladým talentom aj pod labelom Piranha Pool, mieri do Bratislavy, aby vo veľkom štýle predviedol, kto naozaj vie strhnúť dav. A že to bude veľkolepé, zažijete už 9. septembra v MMC.

 

poster